Gállogieddi samisk friluftsmuseum
Høydepunkter
- Opplev et markasamisk gårdstun med historiske bygninger og gjenstander
- Lær om samisk kulturarv, næringsgrunnlag og hverdagsliv i markebygdene
- Utforsk en skiltet kultursti med markasamiske kulturminner
- Se tradisjonelt samisk håndverk, duodji, i våningshuset
- Nyt utsikten mot Ofotfjorden, fjellene og nabobygdene
Beskrivelse
Gállogieddi samisk friluftsmuseum gir et nært møte med markasamisk historie og kulturarv i landskapet nordøst for Harstad/Narvik lufthavn. Gårdstunet ligger oppunder fjellet, langt fra kysten, med utsikt over nabobygdene og området rundt.
Den første faste bosettingen på Gállogieddi går tilbake til slutten av 1700-tallet, da reindriftssamen Jon Nilsen og familien slo seg ned her. Museet viser hvordan mange reindriftssamer etter hvert ble bofaste i markebygdene, og hvordan jordbruk, fiske, utmarksnæringer og reindrift sammen dannet grunnlaget for hverdagslivet.
Museet åpnet i 1990 etter restaurering, og består i dag av blant annet gamme, tradisjonell buestangslavvo, våningshus, fjøsbygning, eldhus, stabbur, skjeltersjå, jordkjeller og en samling gamle gjenstander og redskaper. I våningshuset kan du også se en utstilling med tradisjonelt samisk håndverk, duodji.
I tilknytning til museet ligger en skiltet kultursti med markasamiske kulturminner. Stien starter ved den store steinen som Gállogieddi har fått navnet sitt fra, og følger deler av en gammel ferdselsvei til fjells. Det går også merket turløype videre mot Snaufjellet, med utsikt over Ofoten og nabobygdene. Hver sommer i slutten av juli arrangeres Márkomeannu på Gállogieddi, en samisk festival med musikk, kunst, kultur, seminarer, aktiviteter og program for barn og unge.
Inkluderer
- Adgang til museet
Mer informasjon
- Gállogieddi er sesongåpent fra 1. juni til medio august, alle dager kl. 10:00–17:00.
- Ta kontakt med Várdobáiki samisk senter for åpningstider, guiding, besøk og mer informasjon på telefon 76 98 50 20.
- Gruppebesøk kan avtales på forhånd.
- Området har lekefasiliteter.
- Festivalen Márkomeannu arrangeres på Gállogieddi i slutten av juli.



